pl
Skontaktuj się z nami
Dokładnie rok temu, co zbiegło się z powołaniem do życia katowickiego oddziału Sevenet, dołączyliśmy do Rady Mecenasów Teatru Śląskiego.

7 października wspólnie świętowaliśmy 116. urodziny katowickiej sceny.

Rada Mecenasów funkcjonuje nieprzerwanie od 27 lat i wciąż jest inicjatywą unikatową w skali kraju i Europy. Sevenet, dołączając do grona mecenasów, kolejny raz potwierdził, że kultura jest nam bardzo bliska, nawet jeśli centralę firmy i Teatr Śląski dzieli ponad 500 kilometrów. Nie mamy wątpliwości, że kultura jest niezaprzeczalnym źródłem wartości, które ubogaca nas wszystkich.

Cieszymy się i jesteśmy dumni, że możemy wspierać tak znakomitą instytucję w kolejnych inicjatywach artystycznych – zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Z niecierpliwością czekamy na kolejne teatralne działania dyrektora Roberta Talarczyka i całego znakomitego zespołu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Nie mamy wątpliwości, że teatr to przede wszystkim ludzie – to oni tworzą piękną opowieść o Teatrze Śląskim. Przez scenę na katowickim rynku w czasie 116 lat przewinęło się wielu wybitnych artystów, a ostatnie Urodziny Teatru były okazją do przypomnienia i uhonorowania niektórych postaci związanych z tym miejscem. Tego dnia uroczyście odsłonięto 12 tabliczek wmurowanych w schody prowadzące do teatru upamiętniających tak wspaniałych artystów jak Aleksander Bardini, Henryk Mikołaj Górecki, Tadeusz Łomnicki, Józef Szajna, Tadeusz Kantor, Jerzy Jarocki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Ignacy Gogolewski i Lidia Zamkow. Kolejne lata przyniosą następne tabliczki z nazwiskami, a celem tego nowego cyklu jest uświadomienie jak największej liczbie osób, jak wspaniali artyści tworzyli historię najważniejszej sceny województwa śląskiego.

W trakcie Urodzin Teatru Rada Mecenasów już dziewiąty raz nagrodziła dwoje aktorów za szczególne osiągnięcia artystyczne w poprzednim sezonie teatralnym. W tym roku mecenasi wyróżnili Violettę Smolińską i Romana Michalskiego. Gratulujemy nagród i jesteśmy pełni podziwu dla aktorskiego kunsztu tych znakomitych artystów!
Radość jest tym większa, że wyróżnieni przez Radę Mecenasów artyści wkrótce potem zdobyli wyróżnienia w ankiecie „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2022/2023”, czyli corocznej publikacji miesięcznika „Teatr”, w której wymieniane są najważniejsze dokonania teatralne ubiegłego sezonu.

W imieniu Rady Mecenasów nagrody aktorom wręczał Marek Kornas, wiceprzewodniczący Rady Mecenasów oraz szef naszego oddziału w Katowicach.